Yeni Nesil PSR ‘lerin Anatomisi (s670,s770,s970,A3000)

Yamaha, 2015-2016 dönemi yeni seri klavyeleri ile tabularını yıkacak gelişmeler gösterdi. Psr A2000,s650,s950,s750 modellerinde başlattığı kullanıcıya kapalı lokal paket sistemini bir adım öteye taşıyarak, daha geniş hafıza ve kullanıcıya açık bir şekilde piyasaya sunmuştur.

Nedir bu yeni seriler?
Yamaha’nın 2015,2016 döneminde piyasaya sunduğu s670,s770,s970 ve A3000 modelleri yeni jenerasyon ses motoru, DSP motoru ve fabrikasyon seslerinin saklandığı donanımların tamamen revize edilmiş PSR serileriledir.

Bu yeni PSR seri modelleri aynı çekirdek yapıyı ve sistemi kullanmakta olup, aralarında sınıf farkından dolayı özelik ekleme çıkartma işlemleri uygulanmıştır. Örneğin Fabrikasyon ses sayıları, ritim sayılar, dsp sayıları cihazların gömleğine sınıfına göre farklılık gösterir. Ya da A3000 ‘deki legato , pitchbend ve koma paneli gibi…

Paket sistemini ele aldığımızda ise yine çekirdek aynı yapıdadır ve modeller birbirler arasında aynı ortak datayı kullanabilir. Aradaki tek fark paket için ayrılmış hafıza boyutlarıdır. S970 ve A3000 512 Mb expansion hafızaya sahip iken, s770 160 mb , s670 ise 32 mb expansion hafızaya sahiptir. Expansion Pack kelimesi bizim SET diye tabir ettiğimiz kelimedir.

Modeller birbiri arasında aynı ortak datayı kullanır cümlesini bir açalım…

Yamaha, kendi üzerindeki işletim sistemindeki kullandığı parametreleri kullanıcıya çok fazla açmayı sevmez.  Her zaman cihaz üzerinde bir kapalılık vardır. İhtiyacınız olan paylaşımı bir yere kadar vermiştir fakat daha fazlasını istediğinizde ise cihaz üzerinde tüm yolları tıkamış ve o işlemleri yapmanız için sizi bilgisayar yazılımlarına yönlendirmiştir.

Bu sistemin artısı, kilitlenmeyen ve stabil çalışan bir cihaz olması, eksisi ise sürekli bir bilgisayar bağımlılığıdır.

Yeni PSR serilerinde çok fazla haşır neşir olacağımız bilgisayar yazılımı ise, Yamaha Expansion Manager programıdır.

Bu program, cihaz üzerinde yapılamayacak sample ses işlemlerinin yükünü üstlenmektedir. Sample ses ve Sample Drum kitleri oluşturacağımız bu program, hazır dizilmiş drum ve sesleri kabul de edebilmektedir. Kullanımı hakkındaki bilgileri de eğitim serileri bölümündeki videoları izleyerek öğrenebilirsiniz.

Yamaha Expansion Manager programında hazırladığınız bir paketi s670,s770,s970,A3000 modellerinde ortak kullanabilirsiniz. Uyulması gereken tek kural vardır ki o da cihazların paket hafıza boyutlarını aşmamanız gerektiğidir.

 

Eski PSR serilerine göre farklılıklar

Yeni PSR ler , bir önceki seriye göre oldukça büyük atılımlar ile karşımıza çıktı. Bunlara genel anlamda bakacak olursak;

 • Eski serilerde SWP51L ses motoru kullanılırken Yeni serilerde ise SWP70 ses moturuna geçilmiştir. SWP70 motoru ilk defa bu PSR serilerinde kullanılmış olup, aynı motorun farklı donanımlarla güçlendilirmiş hali Yamaha’nın yeni Synnthsizer ‘ı olan MONTAGE modelinde kullanılmıştır.
 • Fabrikasyon seslerin boyutları GB’ler seviyesine getirilmiş ve bunları saklayacak çipler NAND flash sistemine geçilmiştir.
 • Arpeggio özeliği gelmiştir.
 • Yeni DSP kategorileri ve tipleri gelmiştir. Eski DSP ‘ler ise Legacy bölümü altında toplanmıştır.
 • Ritim ve Seslere canlı olarak etki edebilen knoblar gelmiştir. A3000 ‘de bu knoblar yerine Pitchbend joystickinin X – Y potları programlanabilir hale getirilmiştir.
 • S670 hariç , diğer modellerin ekran boyutları büyütlmüş ve renkli hale getirilmiştir.
 • Tüm modellerde Mp3 Player, Time Stretch(tempo), Pitch Shift (Transpose) standart hale getirilmiştir.
 •  Sample hazırlama, farklı hafıza ve bilgisayar programı ile kullanıcıya açılmıştır.
 • Drum Setup fonksiyonu ile herhangi bir ritmin drum kitinin herhangi bir notasına ait entsrumanı, başka bir kitin nota enstrumanı ile değiştirme özeliği gelmiştir. Cihazınızda hiç olmayan bir drum kiti ritim üzerinde oluşturabilir ve her ritim için özel drum kitler oluşturmuş olursunuz…

 

Yeni Seri PSR ‘lere Geçmek İsteyenlere Öneriler

Bu cihazlardan birine geçmek isteyen kullanıcılara nacizane tavsiye ve bilgilendirmelerim var.

Bazı ortamlarda özelikle PSR A3000 çok fazla şişiriliyor. Bu şişirilme doğaldır çünkü, cihazın kapasitesi ve performansı övgüyü hak edecek düzeyde. Fakat, cihaz yerine oturmamıştır. Aktif bir Yamaha kullanıcısıysanız ve Yamaha hakkında yeteri sistemsel bilgilere sahipseniz gözünüzü kırpmadan cihazları satın alabilirsiniz. Fakat al,aç, kullan düzeyinde bir kullanıcıysanız sabredin ve bekleyin. Çünkü, konvert sistemlerle bu cihazı yürütemezsiniz. Tyros3,Tyros4 setini alıp konvert ederim düşüncesine girerseniz yetersiz bilgi ve tecrübeden dolayı yolda kalırsınız.

Size eminim bir PPI (Paket yükleme dosyası) dosyası yüklenecektir ve onunla uzunca bir süre (şifreli PPF çıkana kadar)  o set ile kullamak zorunda kalacak, cihaza yeni sesler ekleme çıkartma yapamayacaksınız. Açık bir PPF dosyaya sahipsiniz, o zaman sorun yok. Yamaha Expansion Manager programına bu PPF dosyasını gösterip, sahip olduğunuz pakete sample sesler yükleyip silebilirsiniz.

Şifreli PPF dosyalar piyasaya sürüldüğünde ki muhtemelen bunlar ücretli olacak, o zaman bu cihazları gözünüz kapalı alıp kullanabileceksiniz.

Sorularınız, merak ettikleriniz ve daha fazlası için siteye üye olup aşağıdaki yorum bölümünü kullanınız.

Buna da Baktınız mı?

Yamaha PSR SX900 & SX700

PSR S970,770 modelleri ile birlikte gelen SWP70 ses motoru ile deneme sürüşleri yapan Yamaha, GENOS modeli ile de yeni bir donanım/yazılım platformuna yumuşakça bir geçiş yaptı. Bu yeni platforma S serilerini de taşıyarak, yeni SX ailesini oluşturmayı hedefliyor.

6 yorumlar

 1. Selam, sayfanız çok güzel ve faydalı öncelikle bunun için teşekkür ederim. Çok uzatmadan sorumu sormak istiyorum. Amatör bir besteciyim. Cubase 8.5 kullanıyorum. Beste yapmak için cubase in içine girip, bir kaç ses bulup ritm yazana kadar bütün hevesim kaçıyor. Ama Cubase e alıştığım için başka programda kullanamıyorum.
  1. Eskiden olduğu gibi, ritimleri hazır, alt yapıları hazır, intro ve finish protokolleri olan bir klavaye istiyorum, ne öneririsiniz…
  2. Cubase programı kalvyeden hazır midi alt yapıları çalarken midi olarak kanal kanal kayıt yapabilmeli. Bu arada çok şey mi istiyorum onuda bilmiyorum.
  3. Günlerdir incelediklerim: Yamaha psr s770, 970, tyros 4 * 5, Roland EA7, Korg Pa3x, 4x, 900
  ama hiç birinde bu bilgiler yok. Cevap yazarsanız sevinirim iyi günler

  • maaleslef hangi klavye olursa olsun bu mümkün değil. (midi olarak)

   eğer audio kayıt düşünürseniz orada işler değişir

 2. Selamlar bildiğim kadarıyla dante tr için sesleri siz yazıyordunuz yanlış hatırlamıyorsam. Cihazları inceledim fakat, cihazın teknik bilgileri konusunda detaylı içerik bulamadım. Kullanım ve seslere gerçeklik yakınlığı olarak sizce dante tr mi yoksa a3000 mi ?

  • DanteTR’nin teknik bilgileri için http://dantetr.com.tr sitesini inceleyebilirsiniz…

   a3000 mi danteTR mi konusuna gelince iki fakrlı gömlekte aletler…

   a3000 gömlek olarak DanteTR’den bir üst gömlektedir.

   DanteTR kompakt ve kullanıcıların dışarıdan sample yükleme imkanı olmayan bir cihazdır.

   fakat ikisi de sorunsuz sahne alır

 3. Ferhat BARLAS

  Selamlar üstadım; emekleriniz büyük gerçekten tebrik eder başarılar dilerim aydınlanmaya devam…
  4sene s950 ve 1senedir s970 kullanıcısıyım öncesinde bir çok marka model arranger /synth aldım kurcalayıp sattım . Özellikle s970 i insanüstü olarak tanımlıyorum tuşe hariç bence 10/10. Diğer arkadaşlara da moral ve destek için kesinlikle Yamaha ” S” diyorum aktif hergün sahne almaktayım kendi editlerimi balanslarımı yaptıktan sonra uçtuk.Bir kişiden,solistten, müzisyenden olumsuz tek bir hece duymadım aletle bir bütünüm artık. Yamaha yeni serileri ile gerçekten kullanıcıyı uçurdu elimde çok fazla sahne kaydı var dinleyenlerin bu aletle çalındığını ispat etmemi istediklerini hatırlarım 🙂 Paylaşırım da. Açıyorsun 11,5kg lık S970i ben daha pedalı takamadan saniyeler içinde açılıyor, gerisi zaten bonus.Müzisyen olmaya da gerek yok bu cihazlara gönül veren herkese bu seriyi tavsiye ederim tek eksisi özellikle tuşe ve pitchbend update olursa tadından yenmez gerisi hep artı nazarımda. Üstadım Manager programını kullanmadım henüz ihtiyaç duymadım. Elimde 4başarılı lisanlı set var ileride sıkılınca (sanmıyorum ama) bunları birleştirip voltranı oluşturacağım sanıyorum.Ayrıca Korg a set yüklemek ile s970e set yüklemek arasında zaman farkı uçurum çok çabuk yüklenmekte 2dakikada set yükleniyor, 24saniyede cihaz açılıyor büyük artılar bence.Bu cihazın pratikliği hızı beyni ve bizlere açık oluşu şaşırtıcı. Sosyal sitelerle de aram hiç yok buraya yazasım gelmiş kusura bakmayın ama bıraksanız daha yazarım çünkü 970ile mutluyum net ve herkese de bu kafa rahatlığını diliyorum yaşım 39, 26 yıldır da iyi kötü sahnedeyim ilk kez bu seri ile güldüğümü belirtmek isterim. Bel ağrısı, kafa ağrısı, yok geç açıldı, yok kilitlenme,tesisat seçme, yok hiçbiri yok. Korg tabiiki köklü yaygın kullanıcısı çok asla karalamıyor sadece kıyaslıyorum s950de çok iyiydi bana göre ama 970 muhteşem bir arranger olmuş.
  A3000 de /tyros 4-5 de Yamaha ama işte… live control candır… S970 in içine daldıkça daha da içine çekiyor. Al/aç/kullan bir alet değil tabii ki ancak bu seviyede hiçbir arranger zaten öyle değil ne kadar uğraştık hepimiz 🙂 Sadece alışkanlık,alışınca ne kadar pratik olduğuna ve sounduna inanamıyorsunuz üzerine şimdilik tanımıyorum naçizane fikirlerim . “Doktor” ve biz hastalarına saygı ve sevgilerimle. Çok faydalı bir site tekrar teşekkür ederim.

 4. A3000 mi s 975 mi. İyi. Aralarındaki fark ne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir