Yamaha’ların Style Settings Menüsü

Yamaha kalvyelerde bulunan STYLE SETTINGS sayfasındaki ayarlar ne işe yarar, nasıl kullanılır, ne amaçla kullanılır … Yazdım buyurun…

DIRECT ACCESS + STYLE START/STOP tuşlarına basarak STYLE SETTING bölümüne giriş yapabilirsiniz.

1) STOP ACMP : Ritim çalmıyorken ve ACMP tuşu aktif iken, klavyenin akor kısmından duyulacak olan sesi belirler. Burada ayar,
a) OFF konumunda olursa akor tarafından klavyeye bastığınızda ses gelmez.
b) STYLE konumunda olursa, akor tarafından klavyeye bastığınızda ritim içinde kullanılan ACC enstrumanlarının sesleri duyulur.
c) FIXED konumunda olursa, akor tarafından klavyeye bastığınızda standart olarak bir BASS bir de String sesi duyulur.

2)OTS LINK TIMING : OTS link tuşu aktif olduğunda, OTS seslerin değişme zamanını belirler. Burada,
a) REAL TIME, varyasyon değiştiği anda ilgli OTS sesine o anda geçirir.
b) NEXT BAR, varyasyon değiştikten sonra ilk mezur başında ilgili OTS sesine geçirir.

3) SYNCHRO STOP WINDOW : SyncStop ve SyncStart tuşlarının aktif oduğu durumlarda yapılacak olan senkoptan sonra ritmin devam etmesini ya da durmasını belirler.
Bu ayarlarda OFF senkopu yapar ve ritmi susturur. 32’likten 2’lik vuruşa kadar olan simgeler ise senkopu yaptıktan sonra, hangi süre ölçüsü belirlenmişse, o süre kadar akorlara basılı tuttuktan sonra, ellerinizi kaldırsanız bile ritim çalmaya devam eder…

4) DYNAMICS CONTROL (STYLE TOUCH) : Akor kısmına bir hassasiyet ekler. Akor tuşlarına yavaş bastığınızda ritim sesi o hassasiyette duyulur. Sert bastığınızda ise bu oran bir anda yükselir. Ritim ses seviyesini elle kontrol altında tutmak için kullanılır.

5) SECTION SET Her ritim seçilişinde, seçilen ritimlerin hangi varyasyon ya da intro ile çağırılması isteniyorsa o ayar aktif edilir. Örneğin bu ayar MAIN C olursa, bundan sonraki seçilen tüm ritimler MAIN C aktif olarak çağırlır.

6) TEMPO : ritimden ritme geçişte ritmin tempo seviyesini belirler.
a) Hold ritimden ritme geçişte o anki tempo değerini korur. Örneğin 88 tempoda bir çiftetelli çalıyosanız, 2/4 ritmine geçtiğinizde, o 2/4 ritminin hızı değişmez ve 88 tempoda çalmaya devam eder.
b) RESET ritimden ritme geçişte, her ritmi kendisine ait tempo değeriyle çağırır. 88 tempoda bir çiftetelli çalıyorsanız. Orijnal temposu 100 olan bir 2/4 ritmi seçtiğinizde, tempo otomatik olarak 100 olur ve o ritmi orjinal temposunda çalar.

7) PART ON/OFF : Bir ritimin kanallarından herhangi birini kapattığınızda, bir sonraki ritimde de o kapalı kanalın uygulanıp uygulanmayacağını belirler. Burada,
HOLD değeri bir önceki ritmin herhangi bi kanalını kapattığınızda, bir sonraki seçtğiniz ritimde de o kanalın kapalı olarak devam etmesini sağlayan ayardır. Örneğin Bir pop ritminin RHY2 kanalını off yaptınız. Bir başka pop ritmi seçtiğinizde, yeni seçilen pop ritminin de RHY2 kapalı olarak gelir.
RESET Kullandığınız ritimin kanallarından birini kapatsanız bile, bir sonraki seçtiğinz ritimde tüm kanallar açık olarak seçilir.

Buna da Baktınız mı?

Yamaha PSR SX900 & SX700

PSR S970,770 modelleri ile birlikte gelen SWP70 ses motoru ile deneme sürüşleri yapan Yamaha, GENOS modeli ile de yeni bir donanım/yazılım platformuna yumuşakça bir geçiş yaptı. Bu yeni platforma S serilerini de taşıyarak, yeni SX ailesini oluşturmayı hedefliyor.

9 yorumlar

 1. Elimde yüzlerce midi dosyası var.
  Canım sıkıldığında tembelliğim tuttuğunda onlarla işi götürüyordum.
  PSR A3000 aldım ama midilerimi ful olarak okumuyor.
  Ya sadece nağmeleri ya da ritimleri alıyor.
  Çözümü ne sizce.
  Teşekkür ederim.

  • a3000 üzerinde yazılmadığı için olabilir mi?

   • Selamlar üstadım aynı sorun bende de var. Cihaz midi, wav, mp3 seçiyor. Bazısını çalıyor, bazısını çalmıyor. İlginç bir durum. Türkçe karakterler olmamasına rağmen sorun düzelmiyor.

    • Wave dosyaları 44100 Hz 16 bit ayalrlarında olmalı…

     mp3 ler de ona keza 128kbit çözünürlükte olmalı…

 2. Selam üstad. Ben akor bölümündeki kısmı biraz uzatmak istiyorum nasıl yapabilirim? Yani akor bölümü fa# notasına kadar uzanıyor. Lya notasına kadar nasıl uzata bilirim?

 3. Galiba tempo Reset butonu yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir