YAMAHA PSR A5000 ÖN İNCELEME

VİDEO İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

merhaba arkadaşlar ben batuhan düvüncü,
yamaha’nın yeni ürünü olan PSR A5000’e genel bir bakış atıp yeni özelliklerinden bahsedeceğim..
aynı zamanda kafanızda oluşan bir çok soruya da cevap bulacaksınız..

dokunmatik ekranı ve dinamik görüntüsü gayet çok hoş, tasarım olarak yamaha bu konuda başarılı.. içerik olarak ve teknik özelliklerine baktığımızda PSR SX700 tabanı üstüne kurulu olduğunu görmekteyiz.. birçok kişi PSR SX900 tabanı üstüne kurulduğunu düşünmekte lakin teknik özellikler bize her şeyi vermekte..

PSR A5000 bütünü ile türkiye ve ortadoğu ülkerine hitap edecek şekilde geliştirilmiş.. ses ve ritim bölümlerinin kategorize edilmesi bu yönde olmuş, ve bunu açıkcası başarılı bulmaktayım.. gerekli olan bir durumdu, ileri ki zamanda genişleyecek bir yöntem..

şimdi ise yeniliklere bakalım !..
*hassasiyete ve zamansal geçişe göre işlevi bulunan yeni portamento özelliği göze çarpmakta.. biliyorsunuz PSR A3000 ve GENOS’ta bulunan portamento ve legato işlevi bizleri pek tatmin etmiyordu.. PSR A5000’de yeni portamento ve legato seçenekleri var.. detayları fazla olduğu için bu yeni işlevi daha sonra konuşabiliriz..

*önce ki cihazlarda 79 tuş drum kit dizebiliyorduk.. PSR A5000 ise 128 tuş drum kit dizme olanağı tanıyor.. peki kullanıcı tarafı 128 tuş drum kit dizebilecek mi bunu daha bilemiyoruz.. tüm XG PARAMETRE düzeninin değişmesi gerekiyor.. umarım yamaha bu konuda bi yatırım yaparak bizlerin de 128 tuş drum kit dizmemize olanak sağlar..

*31 yeni eklenmiş türk müziği ritmleri bulunmakta.. ritim konusunda da yeni değişiklikler bulunuyor.. MAIN’ler arası yani bölümler arası geçiş düzeni değiştirilmiş.. MAINA’dan MAINB’ye geçerken farklı işlev çalışıyor.. nasıl çalıştığı ile ilgili şöyle diyebilirim lakin uygulayarak kavramak daha iyi olacaktır ;
bir sonraki vuruşta seçilen yeni bölüme geçiş sağlanır.. değişiklikteki vuruş sayısı yeni bölüm tarafından alınır ve ardından yeni bölüm aynı vuruştan oynatılır.. çok karışık geldiğini biliyorum çünkü bu zamana kadar olan büyük bir alışkanlığımız değişecek.. zamanla alışacağımızı düşünüyorum 🙂

şimdi ise gelelim kişisel izlenimlerime.. alet üzerinde bulunan türk sesleri ART ses olarak bizlere sunuluyor.. bu nedenden ötürü legato konusu fazlasıyla karıştı.. ART ses işlevi ile alet üzerinde bulunan legato işlevi birbirinden farklı çalışmaktadır, ikisini ayırmak gerekiyor.. ART sesler sample ses olarak legato çalıştırabilir ama alet üzerindeki legato işlevi sample ses ile legato çalıştırmaz..
her iki işlev birbirinden farklı..
Pitch Bend yardımı ile etki geçişi sağladığımız sesler bulunmakta.. konuyu daha fazla uzatıp sizleri sıkmak istemem, elbette fazla detay bulunuyor ama en önemli hususlara değinmek istedim..
PSR A5000 çalışmasında bulunan nm sound murat gül ve murat magzalcı’yı tebrik ediyorum.. başarılı bir iş gerçekleştirmişler..

peki sizler neler düşünüyorsunuz ? PSR A5000’de en çok merak ettiğiniz özellik nedir, bunu yorumlarda bahsedebilirsiniz..

Buna da Baktınız mı?

YAMAHA EXPANSION MANAGER – INSTRUMENT INFO (N27)

https://www.youtube.com/watch?v=bS1e_qr–Bs Merhaba Arkadaşlar, Ben Batuhan Düvüncü Yamaha Eğitim Serisine Hoşgeldiniz ! Sizlere Yamaha Expansion Manager …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir