GENOS ilk bakış

Ve nihayet GENOS’un resmi videoları eklendi.

Bir ay öncesinden başlatılan yaygara bugün sona erdi  çok şükür.

Ama bu güne gelene kadar da sosyal medyada bir GENOS’un ilk duyurusunu ben yapacağım yarışına girildi…  Resimler, videolar, teknik özelik listeleri. Hatta yabancı sitelerden doğruluğu bile belli olmayan içerikleri google translate ile çevirip çevirip koydular GENOS haberlerini … Bu yüzden bir ara Yamaha uzaya uydu fırlatıyor bile sandım…

Tabiiki bu süre içerisinde ülkemizi temsilen bayilerimiz de gitti cihazı gördü inceledi.  (kesin legato var mı diye sormuşlardır :D)

Gelelim GENOS’a… Bakalım GENOS neymiş…

Yamaha, TYROS serisine artık noktayı koyup, yeni bir seriye start verdi. Bu seride, klasik aranjör klavyeleri farklı kulanım alanlarına çekmek istiyor ya da nabız yokluyor gibi görülüyor .

Yamaha GENOS la gerek tasarım, gerek kullanım dili artık bambaşka. 2000’li yılların başlarında kullanıma sunduğu ekran arayüzünü , dokunmatik ekranla birlikte artık değiştirdiğini görüyoruz.

Öyle görülüyor ki, Yamaha aranjör klavyelerini, synth cihazlarıyla sentezleme yoluna gidecek. Gelecekte hibrit (aranger synthsizer) modellerin önü açılacak kanısındayım ki panel tasarım dili de bunu gösteriyor.  İlk adımı ise panelden ses ve ritim kategori butonlarını kaldırmakla atmış ve programlanabilir knoblarla da devam etmiş…

GENOS’un kullanıcılara verdiklerine kabaca bakacak olursak bir TYROS5’in verdiklerini vermeye devam ediyor. Kaba anlamda vaaayy şu gelmiş diyemiyoruz çünkü hepsi bilindik şeyler.

Tyors5 ve önceki serilerde kullandıkları terimleri değiştirmişler. Özellik aynı özellik ama isimleri farklı… Sanki bir önceki nesilde o teknoloji tutmamış ta tekrar ısıtıp önümüze sunmuşlar gibi.

Tanıtım broşürlerinde de öyle… Vurgu yapılan özelikler bildiğimiz özelikler.

Fakat ayrıntılara inilirse, bizim Türk kullanıcıların çok ta lülü diyeceği, kulak ardı edeceği belki de hiç bilmeyeceği yeni teknolojiler barındırıyor GENOS.

Expansion hafıza yaklaşık 1.8 GB belirtilmiş. Konvertçiler yaşadı! Cihazın YEM desteği devam ediyor. Bugünlerde yeni bir YEM güncelleme sürümüne hazırlıklı olun.

İlk bakıştan şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Çünkü henüz cihazı kanlı canlı incelemişliğim yok. Sadece resimler , videolar ve tanıtım broüşüründen gördüklerimi yazdım…

Zaman içerisinde içerik ve bilgiler zenginleşir, ben de yazıma kaldığım yerden devam ederim.

şimdilik kalın sağlıcakla…

 

 

 

 

Buna da Baktınız mı?

Yamaha PSR SX900 & SX700

PSR S970,770 modelleri ile birlikte gelen SWP70 ses motoru ile deneme sürüşleri yapan Yamaha, GENOS modeli ile de yeni bir donanım/yazılım platformuna yumuşakça bir geçiş yaptı. Bu yeni platforma S serilerini de taşıyarak, yeni SX ailesini oluşturmayı hedefliyor.

5 yorumlar

  1. Bilgi icin tesekkurler yem programinda bir guncelleme olacagi belli de bu sadece sanirim genos icin yapilacak bir guncelleme a3000 veya diger modeller icin yemde extra bir ozellik gelmeyecek herhalde daha detayli ayarlar veya picht bende ses tavirlari atama gibi.

  2. Fiyat 19500tl. Değermi bilemiyorum. Bize özgü sesleri en iyi işleyen Korg her ne kadar ritimli aletlerini sevmesemde. Bilhassa legato hususunda çok başarılı Korg klavyeler

  3. merhaba salim bey korg dan yamaha genosa geçiş yaptım elimde üç adet set var tek tek yüklediğimde sıkıntı yok
    size sorum yamaha expansion kullanarak setleri birleştirme işlemi yapıyoruz. fakat bendeki üç set de cpi olarak ve bunları expansion da göremiyorum ne gibi bir yol izlemem gerekiyor acaba teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

    • seti aldığın kişiden cpf dosyasını istemelisin. cpi yemde açılmaz.mutlaka cpf doyası olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir