Biz Dört Kardeşiz! Ama Ortancada Bir Fark Var!

Yamaha’nın yeni PSR serilerinin genel hatlarını burada anlatmıştım. Peki A3000’i diğer kardeşlerinden ayıran şeyler nelerdir? Neden ülkemizde A3000 hakkında konuşuluyor? ve insanlar neden A3000’e kulak kabartıyor?

PSR A serisi ‘Arabic’ kelimesinin baş harfini alarak oluşturulmuş modellerdir. PSR A3 , PSR A1000, PSR A2000 ve PSR A3000 Yamaha Arranger klavyelerinin Ortadoğulu çocuklarıdır. Araya OR700 karışmış olup muhtemelen cami avlusuna bırakılmış kundakta bir bebek misali bir model de çıkmıştır. Lakin ülkemizde bu kimsesiz çocuğun elinden tutup, V2plus yaşına kadar getirip yürümeyi öğreten de Can BAŞAR ‘dır.

A serisi, Ortadoğu ve Arap ülkelerine lokal olarak üretilen bir modeldir. Bu modellerde koma paneli kasa üzerindedir. İçerisinde kemikleşmiş oryantal ses ve ritimler barındırır. Batı enstruman ve ritimleri kısıtlanmış olup, bu bölgede kullanılabilir bir hale büründürülmüştür.  Bu standardın yanına A2000’de sağ-sol joystick pitchbend, A3000 ‘de ise ek olarak legato özelliği gelmiştir.  Hatta A3000’de bir adım daha ileriye gidilerek expansion paket hafızası abisi s970 ile bir tutulmuş, ikiz kardeşi s770 ten de üstün kılınmıştır.

Artık PSR serilerinde sample dizmek ve yüklemek standart olduğuna göre A3000’e ilgi duymak için sebepler aranmalıydı. S970 daha heybetli ve büyük kuzenleri Tyros5’e daha yakın bir model iken,  ya da ikiz kardeşi s770 daha ucuzken neden A3000 ‘e ilgi duyulmalıydı?

Sebepler belli :)

1) Sağ – Sol Pitchbend
2) Koma Paneli Kasada
3) Legato
4) Light Emo Türk PerküsyonKit ve Türk Sesleri

5) Müziğimize olan yatkınlığı

 

Sebepler bu olunca, paket oluşturucular da bu sebeplere bağlı olarak çalışmalara bu model üzerinden yürüyeceği için,  A3000 diğer kardeşlerinden ayrılıyor, hakkında konuşuluyor ve ilgi duyuluyor.

Peki A3000 çok mu iyi?

Hayır! Çok iyiyi çıkarak bir marka yok! Çıkmış bir model de yok. Çok iyi kriterleri insandan insana ve ihtiyaca göre farklılıklar gösterebilir fakat, günümüz teknolojisinde VST’ler alıp başını gitmişken, en basit bir apple ürünü ufacık el kadar cihazlarda olağanüstü müzik yazılımlarını üzerinde barındırırken, bir markanın bir arap modeline çok iyi diyemem :)

Fakat, ülkemizde müzik piyasasını göz önünde bulundurduğumuzda ve bunun içine insanların müzik anlayışını da eklediğimizde, A3000 olur bize Tyros 10 :)

Hadi Kalın Sağlıcakla…

Buna da Baktınız mı?

Yamaha PSR SX900 & SX700

PSR S970,770 modelleri ile birlikte gelen SWP70 ses motoru ile deneme sürüşleri yapan Yamaha, GENOS modeli ile de yeni bir donanım/yazılım platformuna yumuşakça bir geçiş yaptı. Bu yeni platforma S serilerini de taşıyarak, yeni SX ailesini oluşturmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir