Yamaha’da nasıl ritim yazılır ? 1.BÖLÜM

VIDEO İZLEMEK İÇİN TIKLA

Selamlar, Ben Batuhan Düvüncü

yamaha’da ritim yazabilmeyi adım adım beraber öğrenelim.. ama bunun öncesinde ‘’style creator’’ bölümünü tanımamız gerekiyor..
hadi gelin !..
ben yamaha genos üzerinde anlatacağım ama style creator bölümü birçok yamaha cihazında bazı özellikler dışında aynı temel üstüne oturmuş durumdadır.. farklı olan özelliklere aldırış etmeden yolumuza devam edelim..
style creator bölümüne giriş yapıyorum..
gördüğünüz gibi önümüze birçok sayfa açıldı, şimdi bu sayfaları tek tek tanıyalım ve ne işe yaradıklarını öğrenelim..
BASIC: bu sayfada ritmin temel özelliklerine karar veriyoruz.. bir nevi yapı taşları burada oluşmakta..
*hangi ritim bölümü üzerinde çalışacağız
*ölçü uzunluğu ne kadar olacak
*ritmin hızı
*ritmin ölçü birimi
*en alttaki tuş ise var olan ritmi silmemize ve böylelikle yeni ritim sayfası açmamıza yardım ediyor..
REC CHANNEL: bu sayfada birçok özellik bulunmakta.. temelde hangi kanal ile kayıt yapacağımızı belirler..
istediğimiz bir kanal üzerine basılı tuttuğumuzda ‘’kırmızı’’ renge dönecektir; bu durum o kanalın kayıt için hazır olduğunu bildirir.. yeşil renkli kanallar herhangi bir kayıt yapılmış olduğu ve siyah olan kanallar ise boş olduğu anlamına geliyor..
aynı zamanda ekranda gördüğümüz ‘’Drum Setup’’ bölümü çok işlevsel bir özellik.. istediğiniz bir notadaki sample sesi değiştirebilir, yüksekliğini,pan dengesini,filter etkisini ve effect düzeyini ayarlabilirsiniz.. burada yaptığınız değişken unsurlar ritmin tümünü etkiler.. daha çok drum kit’ler arası sample ses değiştirmek için kullanırız..
Clear Drum Instrument tuşuna basarak istediğiniz veya yanlış kayıt ettiğiniz notaları silebilirsiniz.. bu özellik sadece drum kanalları için geçerlidir..
ASSEMBLY: bu bölümle ilgili daha önce detaylı bir çalışma yaptım.. eğer ki o konuya ulaşmak isterseniz ‘’başka ritim’lerden ekleme yapmak’’ diye arayıp bulabilirsiniz.. blog ve youtube hesabımda bulunmakta..
CHANNEL EDIT: bu sayfada bir çok özellik var.. hepsini tek tek inceleyelim
*Groove: yazmış olduğunuz belirli bir kalıptaki ritmin kalıp şeklini değiştirmekte.. burayı deneyerek farklı vuruş tarzları elde edebilirsiniz veya ritminizin kokusunu değiştirebilirsiniz..
*Quantize: kayıt yaparken vuruşlar tam zamanına denk gelmiyorsa burayı kullanarak olması gereken zamanına oturtturabilirsiniz.. böylelikle hatalı vuruşlar ortadan kalkar..
*Dynamics: bu özelliğin bir özellik olmadığı kanısındayım ama farklı şeyler elde etmek isterseniz kullanabilirsiniz.. zamanlar arasında ses yüksekliği dengesi değiştirerek farklı sonuçlar çıkmasını sağlıyor.. bir nevi küçük baskılayıcı diyebiliriz..
*Velocity: adından da belli olduğu gibi velocity dengesini yükseltip alçaltıyor.. tabi dikkatli olmak gerek, eğer ki çok fazla alçaltmış olursak tekrar yükseltemeyiz..
*Bar Copy: burada ise ölçü ve ölçüler arasında kopyalamayı yapıyoruz.. isterseniz 4. ölçüyü 2. ölçüye kopyalayabilirsiniz..
*Bar Clear: burada ise istediğiniz ölçü ve ölçüleri silebilirsiniz..
*Remove Event: uyguladığınız eş zamanlı parametre varsa (volume,pan dengesi,pitch bend,reverb gibi) bunları kaldırmanıza yarar..
SFF EDIT: bu sayfa başlı başına bir kitap aslında.. bu noktada akor bölümlerinin nasıl işleyeceğine karar veriyoruz.. lakin birçok eşleşme, karar verme ve doğru şekilde kayıt yapma gerekiyor.. bu bölümü daha sonra detaylı şekilde anlatırım..
STEP EDIT: bir bakıma dananın kuyruğunun koptuğu yer.. bu bölüm aşırı işlevsel ve zengileştirici.. detaylarına inerek iyi sonuçlar elde edebilirsiniz..
kanalda kullandığımız sesin birçok parametrik özelliğini ayarlabiliriz, örneğin; modulation,pan dengesi,reverb etkisi gibi gibi..
her bir notanın velocity dengesini değiştirebilir ve o notanın uzunluğuna yani ne kadar süre çalacağını ayarlayabiliriz.. yanlışlıkla bastığımız notaları tek tek silebiliriz veya yeni notaları buradan da ekleyebiliriz.. bir bakıma hayal gücünüz ve tecrübenizle orantılı..

evet style creator bölümüne bir bakış attık.. elbette anlattıklarımı deneyimleyip kavramanız çok mühim.. basit bir şekilde ve aynı zamanda önemli noktalardan bahsederek ritim yazma bölümünü anlattım.. elbette birçok derin ve ince mevzular bulunmakta ama güzel şeyleri yapabilmenin yolu basit yollardan geçmekte.. her bi sayfayı adınız gibi ezberlemek size çok şey katacak..
bundan sonraki vidyom’da anlattıklarımı beraber deneyimleyeceğiz, en azından size farklı bir bakış açısı kazandıracağımı düşünüyorum..

Buna da Baktınız mı?

COMPRESSOR NEDİR NASIL KULLANILIR ?

merhaba, ben batuhan düvüncüyamaha psr a3000 ve genos ürünlerinde ‘’master compressor’’ işlevi bulunmaktadır.. bu işlev …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir