YAMAHA’DA ARIZA TESPiTi

VIDEO İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Yamaha cihazlarında test bölümü bulunmaktadır.. Anlatacağım unsur bir çok yamaha ürününde geçerlidir..
Bu bölümü kullanarak ön arıza tespiti yapabilirsiniz..
Cihaz üzerinde bulunan tuş ışıkları, pitch bend aygıtı, ekran dokunmantiği ve anakart üzerindeki donanımlara kadar birçok işlev hakkında deneme yapabilirsiniz..

Test bölümüne ulaşabilmek için soldan 2. oktav ‘’Do# Majör’’ akoruna basılı tutup cihazı açıyoruz.. Test ekranına ulaşana dek akoru basmaya devam etmeliyiz..
Şimdi test bölümüne ulaşalım

Gördüğünüz üzere test bölümüne ulaştık.. Test bölümünde dolaşabilmek için bize iki tuş yardım edecek.. Biri veri tekerleği tuşu ve bir diğeri ise start/stop tuşu..
Veri tekerleği konu başlıkları arasında geçiş yapmamızı sağlarken start/stop tuşu ise giriş ve çıkış yapmamızı sağlayacak..
Şimdi bir kaç deneme yaparak nasıl çalıştığına bir göz atalım..
Bir kaç konu başlığında dolaşayım, test ekranını görebilmeniz açısından..

4 numaralı konu başlığını seçiyorum.. Burada ram donanımız ile ilgili bir hata olup olmadığını ölçelim.. Bunu yapabilmesi için start/stop tuşuna basıyorum.. ve OK uyarısını aldığımıza göre ram ile ilgili bir sorun yok demektir.. çıkış yapabilmek için tekrar start/stop tuşuna basıyorum..
Ekranda gördüğünüz gibi konu başlığının yanında küçük bir yıldız belirdi..
Bu ne işimize yarayacak; Test bölümünde deneme yaptığımız konu başlıklarını görebilmek için, böylelikle aynı şeyi iki defa yapmamıza gerek yok..

Burada ise tuşlardaki ışıkların yani led’lerin hatalı çalışanı var mı bir görelim.. Şu an kamera açısından dolayı yamaha genos’un tümünü göremiyor olabilirsiniz amma velakin çalışmayan bir led bulunmamakta..
Birçok konu başlığını video’ya sığdırmam zor ama siz evinizde cihazınızla beraber deneyebilirsiniz..
Test bittikten sonra 61 sayılı başlığa gelerek testi bitirebilirsiniz..

Buna da Baktınız mı?

COMPRESSOR NEDİR NASIL KULLANILIR ?

merhaba, ben batuhan düvüncüyamaha psr a3000 ve genos ürünlerinde ‘’master compressor’’ işlevi bulunmaktadır.. bu işlev …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir