S.ART2 SESLERİ KULLANMAK

merhaba ben batuhan düvüncü,
yamaha’nın bizlere sunduğu S.Art işlevini geliştirerek S.Art2’yi ortaya koymuştur.. yeni işlev ile beraber özellikler çoğaldı.. gelin S.Art2 ile neler yapabileceğimize bir bakalım !..

öncelikle S.Art1’yi tanımamız gerekiyor ve bunun için önce ki yazımı okuyabilirsiniz..
legato (bağlı çalım) üzerindeyken bir notadan 7li ve 8li aralığa geçtiğimizde kromatik dizi çalışır.. örneğin ; DO – Sİb _ DO – Si _ DO – DO notalarını bağlı şekilde çaldığınızda kromatik diziyi duyabilirsiniz.. ve bu etki hem aşağıdan yukarı hem de yukardan aşağı doğru çalışmaktadır..

legato çalarken kaldığınız notadan aralıklı bir notaya elinizi kaldırarak atlarsanız bastığınız o notaya bir ‘’glissando’’ etkisiyle geçecektir.. örneğin ; en son çaldığınız DO notasından elinizi kaldırıp FA notasına basarsanız FA notasında o etkiyi duyabilirsiniz..

S.Art2 işlevi gerçekçiliğe daha yakınlaştırmak için geliştirilen bir özellik olduğundan çalma esnasında ufak zamanlar içerisinde rastgele olarak bazı notalara bir detone veya sürtone etki uygular..

çarptırma şeklinde çalarken o çalgının tekniğine uygun olarak perde kapatıp açma etkisini sample sesler ile uygular..

aynı zamanda bazı etkileri tuşlar yardımıyla da yapabiliriz.. her ses içerisinde tuşların etkileri farklı olduğundan deneyimleyerek ezberleyebilirsiniz.. ”ART.” tuşları her çalgının kendi tekniği üzerine kurulmuştur..

S.Art2 sesleri ritim içerisinde kullanılabilir ama uygun değildir.. bunun yerine mega voice sesleri tercih etmeniz daha faydalıdır..

Buna da Baktınız mı?

Yamaha’da nasıl ritim yazılır ? 1.BÖLÜM

VIDEO İZLEMEK İÇİN TIKLA Selamlar, Ben Batuhan Düvüncü yamaha’da ritim yazabilmeyi adım adım beraber öğrenelim.. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir