S.ART1 SESLERİ KULLANMAK

merhaba ben batuhan düvüncü,
yamaha’nın bize sunduğu bu özellik, çalma esnasında kullandığımız seslerin gerçeğe yakın bir tavırla elde etmemizi sağlar.. önemli olan ise doğru şekilde kullanabilmek.. bu işlevsel özellik ile neler yapabileceğimize bir bakalım..

*LEGATO (bağlı çalma) tekniği : S.Art işlevselliği ne yapmak istediğinizi anlamaktadır.. bağlı şekilde çaldığınızda yapay bir legato yerine, sample seslerden oluşan bir legato içeriği çalışır.. aynı anda birden fazla tuşa-notaya bastığınızda ise legato devreden çıkar ve çok sesli çalmanızı sağlar.. örneğin ;
DO-RE-Mİ-FA-SOL notalarını ard arda çalın, legato çalım olarak duyulacaktır.. ardından DO-Mİ notalarını eş zamanlı çaldığınızda ise legato devre dışı kalacaktır ve çok sesli olarak duyulacaktır..

*Gitar ve benzeri (telli-mızraplı çalgılar) seslerde ek olarak farklı işlevler de bulunmaktadır.. örneğin ; DO-RE notalarını ard arda çaldığınızda ‘’kaydırma’’ sesi duyulur.. kaydırma sesi sadece belirli notadan beşinci notaya kadar çalışmaktadır.. çalım esnasında gitarın pozisyonlarına göre kaydırma etkisi (noise) sesi de eklenir.. denerken duyabilirsiniz..

ritim yazarken bu sesleri kullanabiliriz lakin uygun olan ‘’mega voice’’ sesleri kullanmaktır.. S.Art sesler çalışma prensibi olarak ritim içerisinde kullanılması pek uygun değildir..

Buna da Baktınız mı?

Yamaha’da nasıl ritim yazılır ? 1.BÖLÜM

VIDEO İZLEMEK İÇİN TIKLA Selamlar, Ben Batuhan Düvüncü yamaha’da ritim yazabilmeyi adım adım beraber öğrenelim.. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir