COMPRESSOR NEDİR NASIL KULLANILIR ?

merhaba, ben batuhan düvüncü
yamaha psr a3000 ve genos ürünlerinde ‘’master compressor’’ işlevi bulunmaktadır.. bu işlev neye yarar ve nasıl kullanılır ?..

 • yamaha psr a3000 master compressor
  cihaz üzerindeki işlev 3 adet ayar bilgisinden oluşmaktadır.. gelin bir bakalım !
  threshold offset : LOW (alt titreşimler) üzerinde sıkıştırma gerçekleştirir.. yüksek ve alçak gelen ‘alt titreşim ses yükseklik’ seviyesini ayarlayabilirsiniz..
  ratio offset : MID ve HIGH (orta ve üst titreşimler) arasında ses yükseklik seviyesini dengelemek için uygulanır.. az önce bahsettiğim alt titreşim ayarını değiştirirsek, bu ayarla beraber kaybettiğimiz veya duymak istediğimiz titreşimler üzerinde uygulama gerçekleştiririz..
  gain offset : yukardaki işlemler sonrası sinyal kuvvetimiz azalacaktır.. bu ayarla beraber kaybettiğimiz gelen sinyalin gücünü tekrardan gerekli ölçüde yükseltebiliriz..

gelen sinyali sıkıştırma -6dB (desibel) aralığında olan sinyale uygular.. psr a3000 üzerindeki compressor, işlevsel olarak ‘’multipressor’’ e benzemektedir.. bunun anlamı ise;
alt ve üst titreşim aralığında farklı dengeler yakalayabilmektir.. sıkıştırma sonrası 3dB aralığında kayıp veya yükseklik elde ederiz ama gerçek bir compressor eşiğini yakalamak mümkün değildir.. bunun nedeni farklı hızlarda ritimler kullanıyor olmak çünkü hız değişirse compressor etkiside değişir..

 • yamaha genos
  cihaz üzerindeki işlev, yamaha psr a3000’den farklı 3 adet ayar bilgisinden oluşmaktadır.. gelin bir bakalım !
  compression : sıkıştırma işlemini gerçekleştirir.. gelen sinyali sıkıştırma -6dB (desibel) aralığında olan sinyale uygular..
  texture : uygulanan compression işleminden sonra sıkıştırılan sinyalin alt ve orta titreşim eşiğindeki yoğunluğunu belirler..
  output : yukardaki işlemler sonrası sinyal kuvvetimiz azalacaktır.. bu ayarla beraber kaybettiğimiz gelen sinyalin gücünü tekrardan gerekli ölçüde yükseltebiliriz..

bahsettiğim 3 adet ayar kendi içerisinde uyumlu olmalıdır.. ekranın sağ tarafında gelen ve giden sinyal kutucuğunu dikkatli izlemeliyiz.. compressor işlevi aynı zamanda EQ bölümü ile çapraz çalışır.. bu yüzden eq ayarlarınız ‘’flat’’ veya kendi düzenlediğiniz konumda olması önemlidir..
uygulama esnasında en önemli unsur dinlemek !.. dinleyerek farkları duyabilir, doğru ve güzel olanı yakalayabilirsiniz.. işlev gereği compressor, titreşimler arası baskılama yaparak ses yüksekliğini dengeler ve yoğunlaştırır..

Buna da Baktınız mı?

Yamaha’da nasıl ritim yazılır ? 1.BÖLÜM

VIDEO İZLEMEK İÇİN TIKLA Selamlar, Ben Batuhan Düvüncü yamaha’da ritim yazabilmeyi adım adım beraber öğrenelim.. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir