Grand Suite 2 inceleme

Dante ZEN’in Ritim, sample ses, paket, arpej eff leri gibi içerikleri oluşturabilen bilgisayar aracı yeni Grand Suite 2 ‘yi inceliyoruz.

Bir önceki Nedir bu Dante Zen? konusunu okudunuz mu?
Müzik aletiniz mi bozuldu Tamiri İçin Tıklayın!

Grand Suite 2 ‘yi ilk çalıştırdığınızda yapılacak ilk iş, DanteZEN ile hem midi, hem de ses olarak bağlantıyı kurmalısınız. Bu bağlantı kurulduktan sonra, grandSuite aracı cihazınızla iletişime geçecek ve cihazın hafızasını tarayarak (expansion sesler dahil) bütün ses listesini okuyacaktır.

Bu ses listesi, grandSuite aracını kullanırken her zaman işimize yaracaktır. Diğer bir özelik ise okunan içeriğin banka ve program numaralarını bize Cakewalk ve Cubase patch ‘leri olarak hazırlamasıdır. Bu Patchler bilgisayarda ritim ya da midi yazarken bizlere kolaylık sağlayacaktır. Zira zaman içerisinde bu konular ile ilgili videolar da çekeceğim.

Style -> MIDI (Ritimden Midiye Dönüştürme

Grand Suite ile bir ritim dosyasını açtığınızda açılan ilk sayfada ritimin tüm bölümlerine ait bölümler görüntülenir. Bu bölümde Ritme ait her bir parçanın (introlar, ataklar ,varyasyonlar) temposunu ve ölçüsünü değiştirebilirsiniz.

Grand Suite 2 Style to Mid
Seçilen Parçanın temposunun değiştirilmesi

Ritiminizi midi ‘ye çevirip DAW programınızda düzenlemeleri yapıp tekrardan ritme çevirmek için gerekli olan dosyaları da dışarı çıkartarak, yeniden Akor ve O.T.S ayarlarını yapmak zorunda kalmazsınız

Bir Dante Ritimi için gerekli dosyalar

MIDI -> Style (Midi’den Ritme Dönüştürme)

Bir daw programında ritim için midi nasıl yazılır DanteTR videolarımda anlatmıştım.(Buradan İzleyebilirsiniz) Grand Suite2 de bu formatta bir midi kalıbını desteklemektedir. Ritim için hazırlanmış bir midi dosyasını , Grand Suite’e yüklediğinizde, varyasyonların tempolarını, ölçülerini, akor ayarlarını, O.T.S bilgilerini girdirkten sonra Ritim olarak çıktı alabilirsiniz.

Grand Suite2 Akor Ayar Tablosu
Ritminizin Kanllarına Ait Seslerin Değiştirilebilmesi.
Eski İsmi O.T.S yeni ismi Q.S. (quick Setting) olan bilgilerin oluşturulması

Arpej Düzenleme ve oluşturma

DanteZen, gelişimiş Arpeggio efektini desteklemektedir. Grand Suite2 üzerinde Arpeggio efekti menüsü de bulunmaktadır. Gerek Sequancer ile step by step , gerekse midi ile Arpeggio efektleri oluşturabilirsiniz.

Arpeggio Menüsü Giriş Ekranı
Arpeggio Basic Editör Ekranı
Arpeggio Step Kayıt Ekranı
Midi ile Arpeggio efekti

Sample Ses ve Sample Drum Perc Oluşturma

Dante Zen, sample ses ve sample drum/perc kit dosyalarına destek vermektedir. Bunların oluşturulması için de editör, Grand Suite aracında SOUND bölümünde yerini almıştır. Desteklenen sample formatı wave, multi sample formatları ise medeli formatları olan ses için *.voi, drum ya da perc için *.kit ‘dir. Sf2 format desteği mevcuttur.

SOUND bölümü giriş ekranı
Normal Ses (*.voi) oluşturma ekranı

DanteZen’e 127 nota ve 40 layer (katman) multi sample oluşturabilirsiniz. Katmanları hassasiyetlere göre bölebilir ya da istediğiniz katmana keyoff fonksiyonu atayabilirsiniz. Hatta C9 notasını rezerve edip, o notaya bir SFX atayıp, AXS voice yapabilirsiniz. Bu konular hakkında detaylı videoları çekeceğim.

Drum / Perc (*.kit) oluşturma Ekranı

Dante Zen 127 nota ve 20 layer (katman) drum/perc kitler oluşturmanıza izin verir. Katmanları hassasiyetlere göre bölebilir ve sample sesleri istediğiniz hassasiyet seviyesinde tetikletebilirsiniz.

Paket Oluşturma

Hazırlanan tüm içerikleri bir pakette birleştirip DanteZEN’e yükleme dosyası yapılacak bölümdür.

Paket Hazırlama Bölümü

Bu bölümde 3 kısım bulunmaktadır. New Yeni Paket Çalışma sayfası, Open daha önceden kayıt edilmiş bir çalışma sayfası çağırmak, MERGE haricen oluşturulmuş cihaza yükleme paketleri birleştirmek için kullanılan kısım. Örneğin YAMAHA’nın bir ppi dosyasını başka bir ppi dosyasıyla birleştiremezsiniz. Dante ZEN’de bu mümkündür.


Dosya formatlarını Yamaha karşılığı şu şekildedir.

Grand Suite 2Y. Expansion Mananger
Çalışma Sayfası Sınırsız (*.GS-Target) 1 Adet formatı yok.
*.voi , *.kit , *.style , *.GSpack*.ppf
*.mpack , *.dpack*.ppi
Grand Suite Çalışma Sayfası (*.GSTarget)

Grand Suite2’nin SF2 desteği olduğundan bahsetmiştim. SF2 import bölümü kullanıldığında, sf2 içeriğindeki ses ya da drum/perc’e göre *.voi (normal ses) ya da *.kit (drum/perc kit) olarak konvert edilir ve bu dosyaları ister direkt, ister düzenleyerek paketinize ekleyebilirsiniz.

Paketiniz içerisindeki herhangi bir dosyaya sağ tuş, export dediğinizde , çıkartmak istediğiniz dosya hangi formattaysa o formatta export edilir. (kit se kit, ses ise ses, ritim ise ritim olarak dışarı çıkar)
YEM programında dosya ne olursa olsun, çıkarttığı format sacece ppf ‘dir.

Daha detaylı anlatımları videolu şekilde hazırlayacağım. Fakat bunun için Grand Suite2′ nin Türkçe versiyonunun bitmesini ve cihazın çıkışının biraz daha yaklaşmasını bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir