DanteTR Bilgisayarda Ritim Yazılımı

Bilgisayarda ritim / style oluşturnayı her zaman tavsiye etmişimdir. DanteTR’nin üzerindeki style editörü sade ve ayrıntısızdır. Daha profesyone ritimler hazırlamak için, Bir DAW programı ve Grand Suite yazılımı yeterlidir.
Aşağıdaki 4 bölümlük video eğitimi serisinde, Temel Cubase ‘de midi bilgisi, bir style projesi oluştumak, oluşturulmuş projenin midi dosyasını kaydetmek ve bu midi dosyasını ritme çevirmek gibi konuları bulabilirsiniz.

Ayrıca Roland style Yazımı Serisine

https://muzisyenlermekani.com/rolandklavyeler/roland-ritim-yazilmi-1.html
https://muzisyenlermekani.com/rolandklavyeler/roland-ritim-yazilmi-2.html
https://muzisyenlermekani.com/rolandklavyeler/roland-ritim-yazilmi-3.html
linklerinden ulaşabilirsiniz…

DanteTR hakkında daha geniş bilgi için : http://dantetr.com.tr

İyi Seyirler

Bölüm 1 : Marker Kanalı Oluşturmak

Bilgisayarda ritim yazmak için hemen hemen tüm klavyelerin ortak özeliği Marker bilgileridir. Bu marker bilgileri midinizde hangi varyasyon ya da atak kısmının çalışacağı bilgisini verir.

Bölüm 2 Kanal Bilgilerinin Girilmesi

ritim / Midi dosyanızı klavyenize yüklediğinizde kanlların hangi seste hangi volume seviyesinde hangi pan bilgisinde olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Bu bilgilerin girilmediğini varsayarsak, tüm kanal sesleri piano sesiyle ve varsayılan parametrelerle işlenecektir ki, bu da hiç bir işimize yaramayacaktır. Detaylar için hadi videoya…

Bölüm 3 ritim ‘de Drum , Perc & Acclerin Yazılması

Kanal bilgileri de girildikten sonra artık kanalların içlerini doldurabiliriz. Drum ve perküsyonlar için belli başlı kurallar vardır. Mesela kısa notaların uzunluğunu 64 ya da 128 lik boyutlarda tutmak gibi. Bunun sebebi, tamamen polifoniden kazanım sağlamak. Genelde ritimler için 32 polifoni ayrılmıştır. Bu 32 polifoniyi ritim sırasında uygulanan tüm parametreler tarafından sömürülebilmektedir. Mesela bilgisayarda panorama, acc kanalının birinde soldan sağa, sağdan sola bir hareket yaptığında bile polifoniden değerler harcamaktadır. Bu yüzden kısa notaları minimum seviyede turmak gereklidir.

Bölüm 4 Bilgisayarda Midinin Ritm ‘e Çevrilmesi

Midi projemiz bittiğine göre, artık bu midi dosyasının bilgisayarda ritim / style dosyasına dönüştürme zamanı geldi. DanteTR’de midi dosyalarını ritim formatına çevirmek için Grand Suite adında bir yazılım kullanılmaktadır. Grand Suite programının Style to Mid bölümünden bu işlemi gerçekleştireceğiz. Aslında burada en önemli konu akor düzenleme tablosunu doğru oluşturmaktır. Bu tabloyu doğru oluşturduğunuzda, ritim altyapılarınız sorunsuz bir şekilde cevap verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir