Yamaha Ritim Birleştirme
Assembly fonksiyonu

Yamaha Ritim Birleştirme (Yamaha Style Assembly)

ritim birleştirme Style Assembly konusuna başlamadan önce bilgisayarda ritim yazma temellerini merak ediyorsanız, https://muzisyenlermekani.com/medeli/dantetr-bilgisayarda-ritim-yazilimi.html konusunu inceleyebilirsiniz.

Düzenlediğiniz bir ritim içerisine başka bir ritim’in hoşlandığınız bölümlerini ritim iniz ile birleştirme ( assembly ) için uygulamanız gereken adımlardan bahsedeceğim..

Öncelikle ritim yaratıcısı bölümüne girip yeni bir boş ritim sayfası açalım.. aynı zamanda başladığınız bir ritim ’den de devam edebilirsiniz lakin şu an için sizlere bu yolla anlatmak isterim..

Yamaha klavyeleri ritim yaratıcısı içeriği yani menü kısmı birbirine temel açıdan benzer.. Ekranda gördüğünüz menü’de yer alan kısımlar diğer org’lar üzerinde de bulunmaktadır..

Ritim birleştirme konusunda bizim işimize yarayacak olan kısım ise ASSEMBLY idir.. Öncelikle ritim birleştirme için assembly bölümüne giriş yapalım.. Bu işlev ile beraber istediğimiz ritim parçalarını başka ritim’lerden alabiliriz..

Şimdi kendimize bir RHY2 parçası seçelim.. Buraya tıklayıp önümüzde yer alan ekrandan bir ritim seçelim.. ve görüyorsunuz ki seçtiğim ritim ’in ismi  ekranda yer almakta.. Eğer isterseniz seçtiğiniz ritim ’deki MAINA bölümü yerine MAIND bölümünün drum kısmını alabilirsiniz.. Bunun içinde MAINA yazan yere tıklayıp diğer bölümlere göz atabilirsiniz..

Şimdi diğer kısımları seçmeye devam edelim.. Bass kısmını da seçtiğimize göre bize bir akor teması lazım.. CHD1 kısmına girip bize lazım olan akor temasını seçiyoruz.. Eğer istersek, o seçtiğimiz ritim ’deki PAD bölümünü bu kısma alabiliriz.. Ekranın sağ tarafında yer alan kısım bu işlev için vardır..

Ritim ‘de Bir intro içerisinde yer alan melodiyi buraya taşıyabilir veya size gerekli olan bir gitar yazımını başka bir ritim’den taşıyabilirsiniz.. Bir kaç denemeyle yapabileceklerinizi çok rahat kavrayabilirsiniz çünkü menü fazlasıyla basit ve işlev ise güçlü.. İstediğinize ulaşmak sadece sizin ellerinizde..

Şimdi ritim’in geriye kalan bölümlerini seçip size bir dinletmek isterim..

.

video izlemek için BURAYA TIKLAYIN

Saygılar,

Batuhan DÜVÜNCÜ

Buna da Baktınız mı?

COMPRESSOR NEDİR NASIL KULLANILIR ?

merhaba, ben batuhan düvüncüyamaha psr a3000 ve genos ürünlerinde ‘’master compressor’’ işlevi bulunmaktadır.. bu işlev …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir