Grand Suite2 Nedir?

Dante ZEN’in Ritim, sample ses, paket, arpej eff leri gibi içerikleri oluşturabilen bilgisayar aracı yeni Grand Suite 2 ‘yi inceliyoruz.

DanteZEN üzerinde bir sample editör, drum kit editör, smf import gibi özelikler bulunmamaktadır. Bu tür ağır iş yükü gerektiren düzenleyicilerin görevini Grand Suite2 yazılımı üstlenmiştir. DanteZEN’e  Expansion (İçerik Genişletme) verileri oluşturmak için bu yazılımı kullanıyoruz.

Grand Suite 2 ‘yi ilk çalıştırdığınızda yapılacak ilk iş, DanteZEN ile hem midi, hem de ses olarak bağlantıyı kurmalısınız. Bu bağlantıyı kurmak için basit bir yazıcı kablosu ile cihazınızdaki USB HOST çıkışını kallanarak USB üzerinden bilgisayarınıza bağlamalısınız. Bu bağlantı kurulduktan sonra, Grand Suite aracı cihazınızla iletişime geçecek ve cihazın hafızasını tarayarak (expansion sesler dahil) bütün ses listesini okuyacaktır.

Bu ses listesi, Grand Suite aracını kullanırken her zaman işimize yaracaktır. Diğer bir özelik ise okunan içeriğin banka ve program numaralarını bize Cakewalk ve Cubase patch ‘leri olarak hazırlamasıdır. Bu Patchler bilgisayarda ritim ya da midi yazarken bizlere kolaylık sağlayacaktır. Zira bu konular ile ilgili videolara da bu siteden ulaşabilirsiniz.

MIDI -> Style (Midi’den Ritme Dönüştürme)

Bir daw programında ritim için midi nasıl yazılır DanteTR videolarımda anlatmıştım. Sitemizde  bu videolara ulaşabilirsiniz. Grand Suite2 de bu formatta bir midi şablonunu desteklemektedir. Ritim için hazırlanmış bir midi dosyasını , Grand Suite’e yüklediğinizde, varyasyonların tempolarını, ölçülerini, akor ayarlarını, O.T.S bilgilerini girdirkten sonra Ritim olarak çıktı alabilirsiniz. 

Style -> MIDI (Ritimden Midiye Dönüştürme)

Grand Suite ile bir ritim dosyasını açtığınızda açılan ilk sayfada ritimin tüm bölümlerine ait bölümler görüntülenir. Bu bölümde Ritme ait her bir parçanın (introlar, ataklar ,varyasyonlar) temposunu ve ölçüsünü değiştirebilirsiniz.

Arpej Düzenleme ve Oluşturma

DanteZen, gelişimiş Arpeggio efektini desteklemektedir. Grand Suite2 üzerinde Arpeggio efekti menüsü de bulunmaktadır. Gerek Sequencer ile step by step , gerekse midi ile Arpeggio efektleri oluşturabilirsiniz.

Sample Ses ve Sample Davul/Perküsyon Oluşturma

Dante Zen, sample ses ve sample drum/perc kit dosyalarına destek vermektedir. Bunların oluşturulması için de editör, Grand Suite aracında SOUND bölümünde yerini almıştır. Desteklenen sample formatı wave, multi sample formatları ise medeli formatları olan ses için *.voi, drum ya da perc için *.kit ‘dir. Sf2 format desteği mevcuttur.

DanteZen’e 127 nota ve 40 layer (katman) multi sample oluşturabilirsiniz. Katmanları hassasiyetlere göre bölebilir ya da istediğiniz katmana keyoff fonksiyonu atayabilirsiniz. Hatta C9 notasını rezerve edip, o notaya bir SFX atayıp, AXS voice yapabilirsiniz. Bu konular hakkında detaylı videolara web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Dante Zen 127 nota ve 20 layer (katman) drum/perc kitler oluşturmanıza izin verir. Katmanları hassasiyetlere göre bölebilir ve sample sesleri istediğiniz hassasiyet seviyesinde tetikletebilirsiniz.

Paket Oluşturma

Hazırlanan tüm içerikleri bir pakette birleştirip DanteZEN’e yükleme dosyası yapılacak bölümdür.

Bu bölümde 3 kısım bulunmaktadır. New Yeni Paket Çalışma sayfası, Open daha önceden kayıt edilmiş bir çalışma sayfası çağırmak, MERGE haricen oluşturulmuş cihaza yükleme paketleri birleştirmek için kullanılan kısım. Örneğin YAMAHA’nın bir ppi dosyasını başka bir ppi dosyasıyla birleştiremezsiniz. Dante ZEN’de bu mümkündür.

Grand Suite2’nin SF2 desteği olduğundan bahsetmiştim. SF2 import bölümü kullanıldığında, sf2 içeriğindeki ses ya da drum/perc’e göre *.voi (normal ses) ya da *.kit (drum/perc kit) olarak konvert edilir ve bu dosyaları ister direkt, ister düzenleyerek paketinize ekleyebilirsiniz.

Paketiniz içerisindeki herhangi bir dosyaya sağ tuş, export dediğinizde , çıkartmak istediğiniz dosya hangi formattaysa o formatta export edilir. (kit se kit, ses ise ses, ritim ise ritim olarak dışarı çıkar)

YEM programında dosya ne olursa olsun, çıkarttığı format sacece ppf ‘dir.

Grand Suite ‘in daha detaylı anlatımlarına GrandSuite kategorisinden ulaşabilirsiniz.